Shelties in England 2000
Crufts 2000 Saturday
11th March
(147 Dogs 163 Entries and168
Bitches 193 Entries)
Judges: Mrs J Fitzsimons (dogs) and Miss I Beadon
(bitches)
BOB - Best bitch:
Ch Edglonian
Rather Merry Maid (right)
Reserve best
bitch:
Ch Pepperhill
Magic Dream
With Mohnesee (left) |
|
BOS - Best dog:
Ch Milesend
Stormwarden
(left)
Reserve best dog:
Ch Morestyle
Monsoon
(right) |
|
BOB -
Best puppy dog:
Ellenyorn
Whispering Smith (left)
BOS -
Best puppy bitch:
Lythwood
She's Forever Amber (right) |
|
DOGS
(Crufts 2000):
Special puppy dog (14):
1) Ellenyorn Whispering Smith (Sommerville Smithson - Ellenyorn Star
Shine) 2) Melveen Making Waves (Blenmerrow Rinning Wild -
Blenmerrow River of Dreams) 3) Petanvale Red Robin
(Ch Mohnesee the Illusionist - Petanvale Mona Pugh) 4) Evad Sommer
Shadow (Sommerville Smithson - Evad Cream Peach)
5) Lirren That's Magic (Ch Mohnesee the Illusionist - Lirren Rose
Marie).
Special junior dog
(15):
1) Yvane Sir Walter (The Meadsman At Myriehew - Amethrickeh Black
Magic). 2) Nethercroft Jonti (Iliad Imagemaker - Ingramay Vanity
Fair At Nethercroft). 3) Avonbank Golden Warrior (Degallo The
Hustler - Avonbank Golden Rose). 4) Shelmyth Special Envoy (Ch
Hartmere Hallmarked - Shelmyth Sweet Sensation).
5) Sheltam Sun Worshipper (Sheltam Golden Star - Sheltam Space
Lady).
Special yearling dog
(16): 1) Hillhead Blue Shadow (Seavall Tipple - Hillhead Blue
Mist). 2) Silverbrink Storm Tracker (Ch Milesend Stormwarden -
Silverbrink Celebrity). 3) Mossvale Sheltered Cove (Ch Myriehewe
Pirates Cove - Crystal Clear). 4) Joliet Jake Of Castlerose JW (Ch
Iliad Idiots Delight - Herds Is Happiness). 5) Alwillans Better Days
(The Meadsman At Myriehewe -Alwillans Daydreamer)
Under graduate dog
(19): 1) Terriwood Copper Gold (Ch Mohnesee The Sorcerer -
Terriwood Golden Girl). 2) Rannerdale The Red Baron (Ch Mohnesee
The Illusionist - Rannerdale Miss Pebbles). 3) Rannerdale Houdini (Ch
Mohnesee the Illusionist - Rannerdale Miss Pebbles).
4) Marilake The Storyteller (Ch Mohnesee The Illusionist - Mohnesee
Likely Image Of Marilake). 5) Shenachie Kylerhea (Shenachie Mr
Crystal - Kylce Shuna At Shenachie).
Graduate dog
(13): 1) Stanydale Challenger (Harbourmaster At Felthorn -
Stanydale Flaminia). 2) Corinden Mista Midnite With Omebrid (Omebrid
Black Is Black - Cresteak Country Velvet At Corinden). 3) Tolarack
Hello Teddy (Ch Tegwel Wild Ways At Sanwick - Tolarack Elusive Lady).
4) Exbury Icon (Exbury Busker - Exbury Goldcoin). 5) Arlanvic Lucky
Star JW (Rowencrest Rising Star At Sandyglow - Arlanvic Willow).
Post graduate dog
(17): 1) Willow Tarn Tried And True (Willow Tarn Trueman - Tender
Trap at Willow Tarn). 2) Herds Hunters Moon (Lirren Musical Moon -
Herds is Hypnotized). 3) Japaro Nightwatchman (Ch Milesend
Stormwarden - Talkania Sweet N Special of Japaro). 4) Paulhays Damon
Isle JW (Exbury Busker - Exbury High Hopes At Paulhays). 5)
Kelgrove Kopper Krusader (Marnham Montanner - Kelgrove Kopper Koin).
Mid limit dog
(21): 1) Lythwood Silence Is Golden (Marklin Ensign At Lythwood -
Lythwood Sugar N Candy). 2) Forestland Storm Alert (Ch Milesend
Stormwarden - Forestland Hinnie). 3) Iliad Imagemaker (Ch Keltihope
Keynote At Malaroc - Forestland Wishing Moon).
4) Degallo The Rustler (Degollo The Caferan - Degallo Serenata).
5) Janetstown Jogalong JW (Ch Morestyle Monsoon - Janetstown Jingle
Jade).
Limit dog (18): 1) Mistmere Travellers Gold
(Marklin Wandasson At Shelridge - Mistmere Maid Of Gold).
2) Melneg Raffles (Ch Rowancrest Regality - Doonelodge Summer Dream
At Melneg). 3) Sheleena Shindlers List (Rowancrest Royal Ransom At
Sheleena - Casheldor Cleopatra At Sheleena).
4) Harribrae Harrier (Japaro Mr Bo Jangles - Harribrae Hobby).5)
Horfreyor Royal Tarquin (Penrave Paloma Picasso - Horfreyor Silvablue
Serenity).
Open dog (15): 1) Ch Milesend Stormwarden (Ch
Tegwel Wild Ways Of Sandwick - Chelmarsh Countess At Milesend).
2) Ch Morestyle Monsoon (Ch Morestyle Moon River - Morestyle Star
Billing). 3) Thorntonhall Thunder (Ch Mohnesee The Sorcerer -
Sommerville Sunset At Thorntonhall). 4) Ch Orean Rainbow Warrior
(The Meadsman At Myriehewe - Orean Charmaine).
5) Ch Shelridge Summerspell (Shelridge Socrates - Ch Shelridge
Sunflower). 6) Ch Mohnesee the Illusionist (Ch Mohnesee the
Sorcerer - Ch Mohnesee Sweet Margarita). 7) Amethrickeh's Magician
JW (Ch Amethrickeh The Wizard - Melneg Xtra Special).
Special veteran dog
(15):
1) Ch Tegwel Wild Ways Of Sandwick (Ch Lythwood Skymaster - Marklin
Wild Gypsy At Tegwel). 2) Ch Tegwel Sandwick Storm (Ch Tegwel Wild
Ways Of Sandwick - Tegwel Tottie. Grice). 3) Ch Rannerdale Bertie
Wooster (Ch Forestland Target - Rannerdale Maggie May). 4) Ch
Rowancrest Just Simply Red (Ch Herds the Helsman - Ch Gold Illusion at
Rowancrest). 5) Kamarlee Midnight Gamble (Ch Deloraine Blue Czar -
Ebony Princess of Kamarlee).
BITCHES(Crufts 2000):
Special puppy bitch (17): 1) Lythwood She's Forever Amber
(Ch Lythwood Steptoe - Ch Lythwood Stage Wispa at Tegwel).
2) Evad Sweet Sommer at Shebondale (Sommerville Smithson - Evad
Cream Peach). 3) Tachnamadra Temptation (Milesend Stroller -
Tachnamadra Timeless). 4) Ellenyorn Vanity Fayre (Sommerville
Smithson - Ellenyorn Star Shine). 5) Jansayr Harvest Fayre at Sherkarl
(Ch Keltihope Harvester - Jansayr Starlight Express).
Special junior bitch
(23): 1) Milesend Storm Queen (Ch Milesend Stormwarden - Milesend
Dancing Oueen). 2) Follyfox Fantasia (Japaro D' Joker Of
Sommerville - Follyfox Falcons Cracker). 3) Apsledene Etiquette (Ch
Apsledene Xeryus - Apsledene Elegant Lady).
4) Lochkaren Snap Shot (Marklin Ensign at Lythwood - Japaro Tap
Dancer of Lochkaren). 5) Brettsglade Fiery Fantasy at Bralive (Kimarg
Likely Lad - Beechmere Betrothed to Brettsglade).
Special yearling
bitch (23): 1) Evad
Cream Of A Dream (Milesend Dancing Major - Evad Cream Eclair).2)
Grestef Ambers Dawn (Ch Milesend Stormwarden - Grestef Gregory's Girl).
3) Felthorn Ice Diamond
(Crloris Miro - Felthorn Penny Lane). 4) Baishel Out Of The Blue
(The Meadsman at Myreihewe - Baishel Paper Lace).
5) Delisca Quite Pleasing (Horfreyor Gold Ingot For Delisca -
Delisca Quite Adorable).
Undergraduate bitch
(21): 1) Lythwood Spice Girl (Ch Lythwood Steptoe - Ch Lythwood
Stage Wispa at Tegwel). 2) Neraklee Flame Dancer at Lindfern (Shelridge
Flashdance - Neraklee Nemisis). 3) Grestef Ambers Dawn (Ch Milesend
Stormwarden - Grestef Gregory's Girl).
4) Landover Meannmark Georgia Browne (Landover Sambrown - Landover
Fenx for Meannmark). 5) Delisca Quite Pleasing (Horfreyor Gold
Ingot For Delisca - Delisca Quite Adorable).
Graduate bitch
(22): 1) Ketim Estrellitta (Ch Milesend Stormwarden - Shelridge
Selene).
2) Rannerdale Candy Floss (Orean Rainbow Warrior - Rannerdale Miss
Angelica). 3) Shenachie Swallowtail (Forestland Emperors Moth -
Kyloe Shuna at Shenachie). 4) Alwillans Crystal Blue
JW (The Meadsman at Myriehewe - Aramanth Web Of Dreams at Alwillans).
5) Molson Midwich Cuckoo (Ch Tegwel Wild Ways at Sandwick - Molsan
Mantoyah).
Post graduate bitch
(14): 1) Degallo Blond Babe (Ch Mohnesee the Illusionist - Degallo
Shimera). 2) Viewdale Show Dancer (The Meadsman at Myreihewe -
Viewdale Bonnie Dancer). 3) Sheldamar Sunbeam (Brilyn Hellraiser at
Tegwel - Kama Shell Gold Delight at Sheldamar).
4) Pynotfields Black Orchid (Rosdyke Moonlight Eclipse -
Pynotfields Dark Reflection). 5) Chelmarsh Fancy Free (Ch Jackpoint
of Janetstown - Chelmarsh Fantasy).
Mid limit bitch
(20): 1) Shelridge Planet Suite (Ruscombe Play The Piper -
Morestyle Stardancer at Shelridge). 2) Follyfox Falcons Cracker (Follyfox
Firecracker - Follyfox Fair Lady). 3) Milesend Dancing Queen (Ch
Tegwel Wild Ways of Sandwick - Ch Milesend Dancing Along). 4) Harribrae
Hanky Panky (Ch Mohnesee The Sorcerer - Harribrae Harrys Girl).
Limit bitch (22): 1) Blenmerrow Minuet (Ch
Tegwel Wild Ways of Sandwick - Blenmerrow Barcarole). 2) Isleemist
Zephyrine (Felthorn Button Boy - Isleemist Woodnymph).
3) Sommerville Sunrise (Japaro D'joker of Sommerville - Sommerville
Peasant Girl ). 4) Dukeson Like A Prayer (Ch Milesend Stormwarden -
Dukeson Truly Sweet). 5) Milesend Make Your Mark (Ch Milesend
Stormwarden - Ch Milesend Dancing Along).
Open bitch (16): 1) Ch Edglonian Rather Merry
Maid (Ch Springcrest Lucky Titus From Willow Tarn - Edglonian Rather
Cordial). 2) Ch Pepperhill Magic Dream With Mohnesee (Ch Mohnesee
the Illusionist - Mohnesee Sheer Magic at Pepperhill). 3) Jefsfire
Trade Secret (Ch Jefsfire Free Trader - Hanburyhill Hopeful at
Jefsfire). 4) Penrave Persona at Orean (Penrave Private Eye -
Penrave Petifleur).
5) Ch Rannerdale Red Velvet (Orean Rainbow Warrior - Rannerdale
Miss Angelica). 6) Ch Shelderon Sea Sapphire (Shelderon Clan Corrie
- Shelderon Sea Sprite). 7) Brilyn Gold Connection to Cherlydene (Cheryledene
Golden Sorrell - Brilyn Polly Flinders).
Special veteran
bitch (15): 1) Ch
Seavall Sheen (Ch Crisanbee Goldsmith at Myriehewe - Seavall Selebrity).
2) Ch Faybars Mai Tai With Mohnesee (Faybars Shandy - Mohnesee Mateus
Rose of Faybars). 3) Blenmerrow Babycham (Blenmerrow Apletize -
Kasha Oceans of Wisdom at Blenmerrow). 4) Leasbrae Th'anna's Love (Ch
Swiftlight Otello - Faradale Felicty Von Leasbrae). 5) Ch Edglonian
Rather Alluring (Nitelife Rothschild - Edglonian Rather Superb).
The English Shetland
Sheepdog Club Championship Show
Saturday 21st October
428 Entries. Judges: Mrs M
Norman (dogs) and Mrs G Beaden (bitches)
From left: Ch Seavall Sheen (2nd
bitch, resCC), Ch Edglonian Rather Merry Maid
(ResBIS, best bitch,CC), Hillhead Blue Shadow (BIS,best dog,CC) and
Shaylin Starry Eyes at Blenmerrow (BIS-puppy, best puppy bitch).
(No photo): 2nd dog, resCC
Ch Morestyle Monsoon. Best puppy dog: Milesend Storn In Norman.
DOGS
(ESSC 21.10.2000):
Minor puppy dog (14): 1) Milesand Storn In Norman
(Ch Milesend Stormwarden - Sommerville Rural Girl).
2) Edglonian Captain Marvel (Francehill Wedgwood - Ch Edglonian
Rather Dashing). 3) Seavall Seamus (Sommerville Smithson - Seavall
Sharlotte). 4) Milesand Stormy Forcast (Ch Milesend Stormwarden -
Sommerville Rural Girl). 5) Wotta Dazzler at Doonelodge (Francehill
Wedgewood - Doonelodge Wotta Darling).
Puppy dog (16): 1) Milesand Gold Edition (Milesend
Stroller - Chelmarsh Couintess at Milesend). 2) Shellthorn Dancers
Legacy (Stornaway Sawney Bean - Shellthorn Ooh-La-La). 3) Shaylin
Moonlight Echo (Blenmerrow Barnaby - Shaylin Sweet Solitaire). 4)
Semitar Sky Walker (Semitar Turnabout - Rannerdale Kind of Magic).
5) Jordill the Exhibitionist (Ch Mohnesee the Illusionist - Shedar
Daisy May).
Junior dog
(23): 1) Lirren That's Magic (Ch Mohnesee the Illusionist - Lirren
Rose Marie). 2) Shatay Share a Moment JW (Ingramay Orlando - Shatay
With Love Again). 3) Blenmerrow Melveen Making Waves (Blenmerrow
Running Wild - Blenmerrow River of Dreams at Melveen).
4) Petanvale Red Robin (Ch Mohnesee the Illusionist - Petanvale
Mona Pugh). 5) Apsledene Versace (Ch Apseldene Xeryus - Herds
Hidden Blosson at Apseldene).
Maiden dog
(11): 1) Shellthorn Dancers Legacy (Stornaway Sawney Bean - Shellthorn Ooh-La-La). 2) Cheryldene Augustus
(Duchesnay Raindancer - Crownacre Christine of Cheryldene).
3) Alnmac Astral Star (Marklin Wandesson at Shelridge - Alnmac
Aurora). 4) Carolelen Casey Jones (Stornaway Sawney Bean
- Milesend Dancing Wild at Carolelen). 5) Semitar Sky Walker (Semitar
Turnabout - Rannerdale Kind of Magic).
Novice dog
(16): 1) Myriehewe Contraband (Mistmere Travellers Gold - Myriehewe
Summertime). 2) Casheldor Blue Tartan (Skerrywood Midnight Caller -
Casheldor Belinda Blue). 3) Shellthorn Dancers Legacy (Stornaway
Sawney Bean - Shellthorn
Ooh-La-La). 4) Carolelen Casey Jones (Stornaway Sawney Bean - Milesend Dancing Wild at Carolelen).
5) Apsledene Mystic Star (Shelridge Flashdance - Apsledene Mystic
Lace).
Graduate dog
(29): 1) Evad Sommer Shadow JW (Sommerville Smithson - Evad Cream
Peach). 2) Jefsfire Trade Margin at Gemway (Jefsfire Tradesman -
Dippersmoor Sweet Honey). 3) Mountmoor Amber Dawn (Marklin
Wandasson at Shelridge - Mountmoor Starlight). 4) Joliet Jake of
Castlerose JW (Ch Iliad Idiots Delight - Herds Is Happiness).
5) Viewdale Son Of A Dancer JW (Ch Milesend Stormwarden - Viewdale
Show Dancer).
Post graduate dog
(24): 1) Riggsbeck Boldheart (Fernerey Lionheart - Jimella Mystic
Memory). 2) Castlerose Colour Of Magic at Shelperro (Ch Morestyle
Monsoon - Castlerose CooI Lla). 3) Ottaberry Onliner (Ch Milesend
Stormwarden - Orangegina of Ottaberry). 4) Exbury Icon (Exbury
Busker - Exbury Goldcoin). 5) Dynamiles Glendale (Milesend Dancing
Major - Snabswood Sparks Fly at Sandwick).
Mid limit dog
(9): 1) Hillhead Blue Shadow (Seavall Tipple - Hillhead Blue Mist).
2) Candlebark Runnin Bear JW (Candlebark True Treasure - Shetlock
Black Velvet at Candlebark). 3) Paulhays Damon Isle JW (Exbury
Busker - Exbury High Hopes at Paulhays).
4) Saxa Vord Robert the Bruce (Rockaround Tarbaby - Longdells
Penelope). 5) Kelgrove Majestic And Blue at Stormhead (Stormhead
Ebony Warrior - Stormhead Blue Pearl).
Limit dog (9): 1) Viewdale Flash Dancer (The
Meadsman at Myriehewe - Viewdale Bonnie Dancer). 2) Highbrook Havoc
(Ch Milesend Stormwarden - Highbrook Hyjinnee). 3) Willow Tarn Tried
And True (Willow Tarn Trueman - Tender Trap at Willow Tarn). 4)
Iliad Imagemaker (Ch Keltihope Keynote at Malaroc - Forestland Wishing
Moon). 5) Dunbrae Wishes For Winter (Penrave Paloma Piccasso -
Dunbrae Wishes In White).
Open dog (13): 1) Ch Morestyle Monsoon (Ch
Morestyle Moon River - Morestyle Star Billing). 2) Japaro D'joker of
Sommerville (Ch Tegwel Smuggler at Myriehewe - Sommerville Slick Chick
of Japaro). 3) Ch Hartmere Hallmarked (Shelridge Socrates -
Hartmere Hidden Gold).
4) Ch Milesend Stormwarden (Ch Tegwel Wild Ways of Sandwick -
Chelmarsh Countess at Milesend). 5) Dawanmar Black Dancer (Nesstide
Tryie Gwyn - Nesstide Blue Dancer).
Veteran dog
(14): 1) Ch Rowancrest Regality (Ch Tegwel Wild Ways of Sandwick-
Ch Gold Illusion at Rowancrest). 2) Kenmere Golden Arrow (Ch
Hartmere Harris Tweed - Scylla Happy Talk at Kenmere). 3) Olliecana Of
Scarloy (Marklin Debonaire - Iliad In Felicitations).
4) Ludjenka Lord of the Dance (Wyndawn Whose Star Treking - Zeta
Gold Sunbeam at Ludjenka). 5) Stationhill Sunny Boy of Trondra (SA
Ch Shemaur Travellin Man - Stationhill Sweet N Special).
BITCHES (ESSC 21.10.2000):
Minor puppy bitch (17): 1) Hartmere Hold the Dream (Shelridge
Socrates - Hartmere Hidden Gold). 2) Sweet Nutmeg (Evaldos
Quintessential - Shermesse Sweet Lassie).
3) Lacewood Star Enchantress (Marklin Ensign at Lythwood -
Beechmere Bequeathed to Lacewood). 4) Maid to Reign at Mistmere (Keltihope
Knockando at Stevlyns - Mistmere Gathjering Storm Over Samphrey). 5)
Samphrey Scotch Mist (Keltihope Knockando at Stevlyns - Mistmere
Gathering Storm Over Samphrey).
Puppy bitch (19): 1) Shaylin Starry Eyed at
Blenmerrow (Blenmerrow Barnaby - Shaylin Sweet Solitaire).
2) Milesand Step Out (Milesend Stroller - Chelmarsh Couintess at
Milesend). 3) Leasbrae Anna Luv (The Meadsman at Myriehewe -
Leasbrae Bazaks Rebekah at Shellthorn). 4) Shelridge Sunshimmer (Ch
Shelridge Summer Spell - Shelridge Hope Springs). 5) Jontygrays Tamdhu
(Keltihope Knockando at Stevlyns - Sandness Saffron of Jontygray).
Junior bitch
(16): 1) Mohnesee Summer Dream (Sommerville Smithson - Ch Magic
Dream With Mohnesee). 2) Neraklee Cloverleaf at Lindfern (Ch
Morestyle Monsoon - Stanydale Mad Moment at Nerklee). 3) Melveen Making
A Splash (Blenmerrow Running Wild - Blenmerrow River of Dreams at
Melveen). 4) Highbrook Honey Bee (Ch Milesend Stormwarden -
Highbrook Hyjinnee). 5) Blenmerrow Melveen Water Lily (Blenmerrow
Running Wild - Blenmerrow River Of Dreams at Melveen).
Maiden bitch
(15): 1) Japaro Satin N Lace (Harriebrae Heritage - Degallo Hocus
Pocus of Japaro). 2) Leasbrae Anna Luv (The Meadsman at Myriehewe -
Leasbrae Bazaks Rebekah at Shellthorn). 3) Seavall Truthful About
Shelridge (Shelridge Flashdance - Seavall Belinda). 4) Jontygrays
Tamdhu (Keltihope Knockando at Stevlyns - Sandness Saffron of
Jontygray). 5) Brettsglade Fiery Fantasy at Bralive (Kimarg Likely
Lad - Beechmere Betrothed to Brettsglade).
Novice bitch
(21): 1) Janetstown Joanna (Ch Janetstown Jogalong JW- Janetstown
Jubail). 2) Mountmoor Azure Velvet (Mountmoor Sea Master -
Mountmoor Ancient Velvet). 3) Iliad Isadored (Deloraine Deerhunter
- Iliad Isadora Bumble). 4) Chalynwood Cherise (Moroccan Micklemas
- Chalynwood Classical Charm). 5) Pacarane Polkaraoke (Ch Keltihope
Keynote at Malaroc - Sandygrove Personality at Pacarane).
Graduate bitch
(28): 1) Evad Sweet Sommer at Shebondale (Sommerville Smithson -
Evad Cream Peach). 2) Elanmore Here's Jenifer (Ch Hartmere
Hallmarked - Elanmore Princess). 3) Lizmark Remember Me (Ch
Milesend Stormwarden - Lizmark Laurencin). 4) Mohnesee Dreams Image
JW (Kimarg Likely Lad - Ch Pepperhill Magic Dream With Mohnesee). 5)
Lythwood She's Forever Amber (Ch Lythwood Steptoe - Ch Lythwood Stage
Wispa at Tegwel).
Post graduate bitch
(31): 1) Ketim Estrellitta (Ch Milesend Stormwarden - Shelridge
Selene).
2) Evad Sweet Sommer at Shebondale (Sommerville Smithson - Evad
Cream Peach). 3) Blazecroft Shells of Silver (Blazecroft Glen in
Darkness - Blazecroft Blu Calico). 4) Blenmerrow Rhapsody (Blenmerrow
Running Wild - Blenmerrow Melveen Mermaid). 5) Snabswood Sohlah (Ch
Keltihope Keynote Atm Alaroc - Snabswood Sadie In Red).
Mid limit bitch
(12): 1) Blazecroft Shells of Silver (Blazecroft Glen in Darkness -
Blazecroft Blu Calico). 2) Shenachie Swallowtail (Forestland
Emperors Moth - Kyloe Shuna at Shenachie). 3) Mistmere Maid To Wander
(Marklin Wandasson at Shelridge - Mistmere Chiming Belle). 4)
Doonelodge Dancing Wild (Ch Tegwel Wild Ways of Sandwick - Doonlodge
Dance For Joy). 5) Milesend Storm Queen (Ch Milesend Stormwarden -
Milesend Dancing Oueen).
Limit bitch (23): 1) Sommerville Candy Floss at
Colroy (Ch Marklin Espree - Sommerville Original Girl). 2) Seavall
Summer (Ch Herds The Helmsman - Ch Seavall Sheen). 3) Harramiss
California Suite at Blenmerrow (Blenmerrow Running Wild - Evad
Mississippi). 4) Blazecroft Shells Of Silver (Blazecroft Glen In
Darkness - Blazecroft Blu Calico).
5) Wyckwood Sunbeam at Kelgrove (Kelgrove Klockwork Orange -
Wyckwood Schema).
Open bitch (14): 1) Ch Edglonian Rather Merry
Maid (Ch Springcrest Lucky Titus From Willow Tarn - Edglonian Rather
Cordial). 2) Ch Pepperhill Magic Dream With Mohnesee (Ch Mohnesee
the Illusionist - Mohnesee Sheer Magic at Pepperhill). 3) Ch Shemorn
Titfleur (Fr Ch Hagadir De Medelline - Multi Ch Shemorn Quitafleur).
4) Japaro Bewitched
(Ch Mohnesse The Socerer - Talkaina Sweet N Special at Japaro).
5) Jefsfire Trade Secret (Ch Jefsfire Free Trader - Hanburyhill
Hopeful at Jefsfire).
Veteran bitch
(20): 1) Ch Seavall Sheen (Ch Crisanbee Goldsmith at Myriehewe -
Seavall Selebrity). 2) Ch Faybars Mai Tai With Mohnesee (Faybars
Shandy - Mohnesee Mateus Rose of Faybars). 3) Ch Edglonian Rather
Alluring (Nitelife Rothschild - Edglonian Rather Superb).
4) Mountmoor Jenny Lind (Ch Cultured at Cashella - Mountmoor Misty
Blue). 5) Sheltysham Mad Money (Ch Shelridge Haywire - Sheltysham
Costalot).
|